Jak uspořádat svatbu šetrnou k životnímu prostředí

Navštívili jste nespočet úžasných svateb a sníte o své vlastní krásné a nezapomenutelné události, ale často se opomíjí jeden důležitý aspekt – UDRŽITELNOST. Tradiční svatba může být neuvěřitelně škodlivá pro planetu, ať už jde o plýtvání potravinami, velké množství řezaných květin nebo množství vyprodukovaného odpadu. Ale nemusí to tak být vždy. Můžete mít nádhernou a ekologicky ohleduplnou svatbu. Dokonce si troufáme tvrdit, že udržitelnější volby často vedou k ještě úžasnější a nezapomenutelnější události. Zde je pár tipů, které vám pomohou brát ohled na planetu při plánování vašeho velkého dne:

 1. ZÁSNUBNÍ A SNUBNÍ PRSTENY Z ODPOVĚDNÝCH ZDROJŮ
  Těžba diamantů pro tradiční zásnubní prsteny je často spojena nucenými pracemi, nespravedlivým zacházením a drsnými ekologickými praktikami v celém odvětví těžby diamantů. Naštěstí si mnoho spotřebitelů a podniků tyto praktiky uvědomuje a obrací se k lepším možnostem. Vyhledávejte společnosti a prsteny, které jsou vyrobeny z recyklovaných kovů, ověřených diamantů, regenerovaných drahých kamenů, mající příslušné certifikace (např. certifikace SCS, Responsible Jewelry Council atd.) a mající transparentní a etické dodavatelské řetězce. Vzhledem k tomu, že v dnešní době také mnoho lidí nakupuje své prsteny online, ujistěte se, že vám prsteny dorazí v udržitelném balení.
 1. DIGITÁLNÍ NEBO RECYKLOVANÁ SVATEBNÍ OZNÁMENÍ
  Zvažte virtuální oznámení a pozvánky a zcela vynechte papír a dopravu! Pokud jsou svatební oznámení tradicí, kterou nejste připraveni vynechat, hledejte jednoduchá oznámení, která jsou vyrobena ze 100% recyklovaného materiálu, vytištěna inkousty na bázi vody a jsou recyklovatelná.
 1. VYBERTE SI PŘÍRODNÍ A UDRŽITELNÉ MÍSTO KONÁNÍ
  Zvažte, jak vám může místo konání svatby pomoci učinit ekologičtější rozhodnutí ve všech směrech. Například svatba v neziskovém zařízení znamená, že vaše platba pomůže financovat dobrou věc. Svatba v přírodním, venkovním prostředí minimalizuje potřebu jednorázových dekorací.
 1. POUŽÍVEJTE MÍSTNÍ PŘÍRODNÍ KVĚTINY
  Pokud se berete v přírodě, bude vaše potřeba květinové výzdoby minimální – výhra udržitelnosti! Pokud jsou čerstvé řezané květiny rozhodující, hledejte sezónní, místně pěstované květiny a do aranžmá zapojte divoké květiny. Nebo řezané květiny vynechte a zvolte hrnkové rostliny, od kapradin přes orchideje až po sukulenty. Bez ohledu na to, jakou cestu zvolíte, myslete na to, jak rostliny a květiny zlikvidujete. Místní neziskové organizace mohou pomoci darovat tyto květiny místním nemocnicím a domovům důchodců. Pokud to není možné, nezapomeňte tyto květiny raději kompostovat než skládkovat.
 1. PRONAJMĚTE SI NEBO ŠETŘETE SVÉ DEKORACE
  Pokud přidáváte cedule, svíčky, lucerny, ubrusy, zrcadla, rámy na obrazy a další předměty, vyhněte se nákupu těchto jednorázových předmětů jako nových. Místo toho se poohlédněte po použitých možnostech a co můžete, si pronajměte. Na konci svatby darujte vše, co jste si nepůjčili nebo co nebudete moci dlouhodobě používat ve svém domě.
 1. POŘIĎTE SI UDRŽITELNÉ POTRAVINY
  Pokud jde o svatební jídlo, zhodnoťte nabídku z několika hledisek. Zaprvé, jak ekologické je vaše samotné menu? Hledejte způsoby, jak snížit množství masa (a pokud možno najděte promyšleně chované varianty masa). Snažte se spolupracovat s místními a nezávislými restauracemi a cateringovými společnostmi, ideálně s těmi, které odebírají potraviny z místních zdrojů a používají udržitelně pěstované potraviny. Možná ještě důležitější než to, co podáváte, je to, kolik toho podáváte. Na svatbách vzniká velké množství potravinového odpadu! Vynechejte rauty a udržujte přiměřeně velké porce se zaměřením na minimalizaci množství potravinového odpadu na konci akce. Zejména dezerty mají tendenci se plýtvat, takže zvažte vynechání masivních dezertních barů, které jsou sice nádherné, ale často slouží spíše vizuálnímu účelu než skutečnému nasycení hostů!
 1. VYBERTE MÍSTO, KTERÉ MINIMALIZUJE DOPRAVU/PŘESUNY AUTEM
  Když se hodnotí uhlíkové emise svateb, největší stopa obvykle vzniká tím, že mnoho hostů musí na svatbu dojíždět a poté se ještě z obřadu přesouvat na místo hostiny. Strategickým výběrem místa a zkrácením seznamu hostů můžete minimalizovat celkový počet kilometrů, které musí vaši hosté urazit. Tento jediný krok může mít významný dopad na konečnou uhlíkovou stopu vaší události.

Rozvedení rodiče? Jak udržet plánování svatby bez dramatu!

Vaše svatba, od okamžiku, kdy se rozhodnete vzít, až po poslední den líbánek, má být pro vás oba radostnou, zábavnou, šťastnou a nezapomenutelnou událostí. Plánování svatby s rozvedenými nebo odloučenými rodiči však může znamenat, že se snoubenci musí potenciálně pohybovat také v emocionálním minovém poli nevyřčených pravidel, nedorozumění, zraněných citů, dalšího stresu a napětí.

(více…)

Otázky, které byste měli položit svatebnímu fotografovi (než si ho objednáte!)

Není sporu o tom, že rezervace svatebního fotografa je klíčovým prvkem, který si musíte odškrtnout ze seznamu úkolů při plánování svatby.  Vzhledem k tomu, že se jedná o velké peníze, a vzhledem k tomu, že je to možná poprvé nebo naposledy, co potřebujete najmout fotografa, je logické, že s tímto procesem budete potřebovat trochu pomoci.

(více…)

Jak pracovat s pláčem?

Jedna z nejčastějších obav, které mají naše páry ohledně svatebního obřadu: „Jak se mám připravit na to, abych u obřadu nebrečel/a jako želva?“ Dobrou zprávou je, že existují kroky, které můžete podniknout, abyste „minimalizovali škody“ (a trapné smrkání), když přednášíte svůj upřímný slib před svými nejbližšími.

(více…)

Co vše by mělo obsahovat vaše svatební oznámení?

Vaše svatební oznámení je první krokem a především „náhledem“ na vaší svatbu. Nejenže se díky jeho vzhledu budou mít hosté na co těšit, ale také jim krásným a zároveň efektivním způsobem poskytne všechny potřebné informace o vašem velkém dni. Co tedy musíte zahrnout do sady svatebních oznámení? A na co byste nikdy neměli zapomenout? Níže vás provedeme všemi základními informacemi!

(více…)
Místo, kde se vaše svatební sny stávají realitou. Postaráme se o to, aby váš svatební den byl zcela nezapomenutelný a vy si každý okamžik užili naplno a bez starostí.

Menu

Kontakt

A&K Events s.r.o.
Modletická 1390/1
Praha 4, 149 00

+420 723 545 743