Rozvedení rodiče? Jak udržet plánování svatby bez dramatu!

Vaše svatba, od okamžiku, kdy se rozhodnete vzít, až po poslední den líbánek, má být pro vás oba radostnou, zábavnou, šťastnou a nezapomenutelnou událostí. Plánování svatby s rozvedenými nebo odloučenými rodiči však může znamenat, že se snoubenci musí potenciálně pohybovat také v emocionálním minovém poli nevyřčených pravidel, nedorozumění, zraněných citů, dalšího stresu a napětí.

Pro mnoho moderních párů je stále častější, že jeden z nich nebo oba mají rozvedené rodiče, a ještě častější je, že se pravděpodobně nerozešli v dobrém. K tomu se přidávají zvýšené komplikace, které vznikají, když se jeden z rozvedených rodičů znovu oženil nebo má nový vztah.  Ať už se rozešli teprve nedávno, nebo už mnoho let, vaše svatba v nich může vyvolat spoustu silných a někdy i nevyřešených emocí.

Často se to netýká jen vás, vašeho snoubence a vašich rodičů, ale část napětí může zažívat i blízká rodina a přátelé, protože obě strany se snaží orientovat v sobě navzájem, ve svých emocích a v rozhodnutích, která je třeba učinit ve fázi plánování a také v samotný svatební den.

Není divu, že plánování svatby a snaha zapojit do ní rozvedené nebo odloučené rodiče může vyvolat pocit, že je na vás vyvíjen velký tlak. Užít si svůj vysněný svatební den je možné i bez zbytečných rodinných dramat pramenících z vašich rozvedených nebo odloučených rodičů.

Zde je několik našich nejlepších tipů, které vám pomohou, aby váš velký den byl pro všechny zúčastněné co nejméně stresující.

ROZHODNĚTE SE, STANOVTE SI A SDĚLTE SVÁ OČEKÁVÁNÍ VČAS 

Překonat někdy složitou dynamiku mezi rozvedenými rodiči vyžaduje plánování a citlivost. Obecně platí, že když jsou lidé překvapeni, je pravděpodobnější, že vynesou na povrch i jiné nepříjemné emoce, zejména při tak velké a formální příležitosti, jako je svatba.

Klíčem je být ke všem upřímný a začít s rozhovory co nejdříve:

 • Udržujte napětí na nízké úrovni tím, že na začátku plánování svatby otevřeně a upřímně sdělíte rodičům a svému svatebnímu koordinátorovi (pokud ho máte) svá očekávání.
 • Promluvte si s oběma rodiči individuálně a řekněte jim na rovinu, v co doufáte a co pro ně ve svatební den plánujete.
 • Upozorněte na to své družičky, svatebčany, sourozence a další klíčové členy rodiny, kteří vám mohou pomoci, abyste případné nepříjemné situace v přípravě a v den svatby učinili snesitelnějšími.
 • Přemýšlejte také o předsvatebních setkáních a jejich dopadech; zásnubní večírky, babský večer, svatební party a nákupy svatebních šatů jsou také chvíle, kdy byste mohli chtít zvážit emocionální dopad, který by mohlo mít zapojení (nebo vyloučení) jednoho z rodičů na druhého. 

SKVĚLÝ ZAČÁTEK SVATEBNÍHO DNE

Když se se svatebčany, rodinou nebo přáteli připravujete na svatební den, chcete, aby vše bylo co nejsnazší, nejplynulejší a nejjednodušší. Běžně se rodiče oddávajícího páru připojí ke svým dětem během příprav nebo těsně před odchodem do kostela nebo na místo obřadu.

Tyto drobné okamžiky, setkání a příležitosti k fotografování jsou tradice nebo zvyky, kterých se můžete zúčastnit, změnit je podle svých osobních okolností nebo je jednoduše ignorovat podle toho, jak moc pro vás a vašeho snoubence znamenají.

Pokud vaši rodiče očekávají, že se s vámi setkají před obřadem (což byste již vyřešili během onoho otevřeného a upřímného rozhovoru s nimi v raných fázích plánování), můžete to zařídit tak, že:

 • Rodiče se obléknou a připraví v oddělených místnostech nebo hotelech a domluvíte se s nimi na čase, kdy vás mohou navštívit v místě, kde se připravujete, nebo
 • nechat je čekat před místem obřadu 5-10 minut před vstupem na obřad.

A KDO POVEDE NEVĚSTU K OLTÁŘI?

Tradiční svatební pochod nebo svatební obřadní průvod s otcem nevěsty, který ji doprovází k oltáři, je svatební zvyk, který může být obtížné zvládnout, když jsou vaši rodiče rozvedení.

Je tedy třeba zvážit několik bodů:

 • Máte se svým otcem dobrý vztah a cítíte, že je to ten, koho chcete mít v tu chvíli vedle sebe?
 • Máte nevlastního otce, jehož city může tradiční průvod zranit?
 • Bude mít vaše maminka pocit, že by to měla být ona, kdo bude mít tu čest vás vést k oltáři?
 • Co když k oltáři vůbec nepůjdete nebo nebudete mít pro obřad připravenou uličku?

Mezi moderní a stále oblíbenější možnosti patří např:

 • Snoubenci přijíždějí ve stejnou dobu a na začátku svatebního obřadu buď společně projdou uličkou, nebo přivítají své hosty jako hostitelé a půl hodiny si užívají nápoje před obřadem, než se sejdou, aby zahájili obřad (bez průvodu jako takového).
 • Jedna ze stran sňatku bude doprovázena k oltáři zástupcem, který není členem rodiny (aby se nehrálo na oblíbence), nebo
 • Nevěstu doprovází k oltáři její otec i nevlastní otec současně, nebo
 • Nevěstu doprovází k oltáři v první polovině její otec a v druhé polovině její nevlastní otec, aby symbolizovali jejich vzájemný vztah.

Klíčem k úspěchu je opět otevřený a upřímný rozhovor se všemi, kterých se to týká, co nejblíže k začátku plánování svatby. Jen Nnzapomeňte s dostatečným předstihem sdělit rodičům, kdo by vás měl doprovodit k oltáři, abyste se vyhnuli trapným okamžikům nebo nedorozuměním v samotný svatební den.

DÁT KAŽDÉMU PRÁCI

Lidé jsou zvláštní; když jim dáte příliš mnoho odpovědnosti, jsou nešťastní, ale naopak, když jim žádnou odpovědnost nedáte, mají pocit, že si jejich příspěvku nebo vašeho vztahu nevážíte. Těm rodičům, kteří nejsou zahrnuti do obřadního průvodu dejte možnost pomoci s jinou, ale stejně důležitou prací, a případně se pokuste zapojit i nevlastní rodiče.

Od čtení během obřadu až po přípitky na svatební hostině, požádejte rodiče, aby pomohli s úkolem, díky kterému se budou cítit zapojeni a oceněni během příprav a ve svatební den. 

Mezi další možné povinnosti v den svatby patří podepisování oddacích listů jako svědci, nošení prstenů, rozdávání okvětních lístků růží nebo obřadního řádu, usazování hostů, zpěv nebo vystoupení během procesí (chůze k oltáři) nebo recese (chůze uličkou). 

NAPLÁNUJTE SI FOCENÍ

Pokud si přejete pořídit profesionální rodinné fotografie, je nutné si s profesionálním fotografem dopředu naplánovat seznam snímků. I když chcete co nejlépe využít čas, který máte k dispozici, a chcete, aby celý proces proběhl hladce, pravděpodobně také nechcete, aby oba vaši rodiče stáli vedle sebe, zatímco čekají, až na ně přijde řada.

Promyslete si, zda chcete mít společné fotografie svých rodičů (to je další diskuse, kterou je třeba vést s dostatečným předstihem) a zda se budou účastnit také nevlastní rodiče a/nebo noví partneři vašich rodičů.

Jmenování FOTOKAPITÁNA, blízkého přítele nebo příbuzného, který zná vaší rodinu, a který bude mít na starosti shromáždění všech pro profesionální fotografie, je vynikající způsob, jak být co nejefektivnější a zároveň citlivý k potřebám všech.

ZASEDACÍ POŘÁDEK

Vyčlenění konkrétních míst pro (alespoň) vaše nejbližší rodiny od obřadu až po hostinu znamená, že:

 • Každý ví, kde má být,
 • Nikdo se nebude snažit odhadnout, co chcete.
 • Minimalizují se nepříjemné interakce a
 • Každý bude mít pod kontrolou své obavy a/nebo pocit autority.

Zatímco tradičně by rodiče oddávajícího páru seděli během obřadu přímo před svými dětmi, rozdělené rodiny znamenají, že budete chtít být trochu kreativní.  Vyhrazení míst na svatebním obřadu pro nejbližší rodinu pomůže každému vědět, kde má být. Někdy je vhodné, aby všichni „otcové“ a jejich noví partneři (pokud je to vhodné) byli na jedné straně uličky a všechny „matky“ (pokud je to vhodné) a jejich noví partneři na druhé straně uličky. Dobře funguje i umístění sourozenců, prarodičů, tetiček nebo strýčků mezi rozvedené rodiče.

Na svatební hostině můžete novomanželům (a svatebčanům, pokud se tak rozhodnete) zajistit samostatný stůl, takže rozvedení rodiče mohou sedět u oddělených stolů s ostatními členy rodiny a nebudou se cítit odstrčení nebo nedůležití.

Čím méně budou muset komunikovat, tím méně budou mít starostí.

A V NEPOSLEDNÍ ŘADĚ – CO TANEC OTCE A DCERY?

Jedním z nejočekávanějších a emocionálně nejnabitějších momentů svatební hostiny je často okamžik, kdy je ohlášen tanec otce s dcerou a/nebo matky se synem.

Vaše rozhodnutí, zda se tohoto zvyku zúčastníte, se odvíjí od jedné jednoduché otázky – znamená tato tradice něco pro vás a/nebo vašeho snoubence? Pokud cítíte, že jde o významný a zvláštní zvyk, který byste rádi začlenili do svého svatebního dne, je to další diskuse, kterou je třeba vést se všemi zúčastněnými stranami. 

Ujistěte se, že jste to před svatebním dnem probrali také s DJ, moderátorem a svatebním koordinátorem, aby si všichni byli vědomi vašeho rozhodnutí, a aby se během svatebního večera nestalo, že vám někdo oznámí něco v dobrém úmyslu, ale se špatným ohlasem.

Pokud se rozhodnete tančit se svým otcem i nevlastním otcem, nezapomeňte o tom informovat všechny zúčastněné strany a vyhraďte jim dostatek času, aby si s vámi mohli zatančit. Neexistují zde žádní favorité.

Místo, kde se vaše svatební sny stávají realitou. Postaráme se o to, aby váš svatební den byl zcela nezapomenutelný a vy si každý okamžik užili naplno a bez starostí.

Menu

Kontakt

A&K Events s.r.o.
Modletická 1390/1
Praha 4, 149 00

+420 723 545 743