Otázky, které byste měli položit svatebnímu fotografovi (než si ho objednáte!)

Není sporu o tom, že rezervace svatebního fotografa je klíčovým prvkem, který si musíte odškrtnout ze seznamu úkolů při plánování svatby.  Vzhledem k tomu, že se jedná o velké peníze, a vzhledem k tomu, že je to možná poprvé nebo naposledy, co potřebujete najmout fotografa, je logické, že s tímto procesem budete potřebovat trochu pomoci.

Najmutí svatebního fotografa je investicí do kvality fotografií (digitálních kopií, výtisků, alb atd.), na které budete vzpomínat ještě mnoho let. Co se však často přehlíží, je vědomí, že s ním ve svatební den strávíte až 12 hodin, a proto výběr toho SPRÁVNÉHO PRO VÁS ovlivní i to, jak se budete ve svatební den cítit.

Než začnete hledat, položte si otázku:

 • Co je pro nás v tento den opravdu důležité?
 • Milujete jemné detaily svatby, nebo jste spíše zaměřeni na rodinu?
 • Jde vám především o oslavu, nebo je pro vás důležitý především obřad?

Tyto otázky jsou důležité, protože díky nim můžete fotografovi říci, na co chcete, aby soustředil své úsilí a čas.

 • Jaké vzpomínky chcete mít během dne zachyceny nejvíce?
 • Cítíte se před fotoaparátem trochu nesví? Pak by pro vás mohlo být důležité předsvatební nebo zásnubní fotografování.
 • Potřebujete pokrytí celého dne od ranních příprav až po taneční parket na konci večera? Nebo chcete mít zachycený pouze obřad s hrstkou portrétů pořízených zhruba hodinu poté?

Než začnete vytvářet užší seznam fotografů, kteří se vám líbí, musíte se rozhodnout, jaké pokrytí (počet hodin nebo klíčové součásti dne, u kterých je chcete mít) hledáte. To vám výrazně usnadní zúžení hledání na několik potenciálních dodavatelů.

Čeho si ceníme více?

Popovídejte si o tom, jak byste si chtěli v budoucnu prohlížet, prožívat a užívat své svatební fotografie. To je něco, co překvapivě mnoho párů nezvažuje. 

 • Chcete pouze digitální soubory, nebo byste raději něco hmatatelnějšího, co si můžete uchovat, opatrovat a předat svým dětem?
 • Chtěli byste vlastnit krásné album svých oblíbených momentů, které byste měli na stolku, nebo byste raději vystavili několik malých fotorámečků po celém domě?
 • Chcete slideshow s hudbou, kterou budete sdílet se svou rodinou a přáteli?

Existují fotografové, kteří nabízejí všechny tyto prvky v jednom balíčku, a někteří, kteří je nabízejí jednotlivě. Nebo, pokud máte omezený rozpočet, můžete požádat pouze o digitální soubory, které vám později vytiskne spolehlivý dodavatel!

Jaký je náš rozpočet?

Na tuto otázku neexistuje správná nebo špatná odpověď a pro každého je vždy jiná. Ale vězte, že bez ohledu na to, s jakým rozpočtem na svatební fotografování začínáte, najdete jednoho (nebo více) úžasných svatebních fotografů, jejichž honoráře jsou vyšší než vaše magické číslo. To neznamená, že jsou „drazí“, a stejně tak to neznamená, že je váš rozpočet nízký – vše je relativní podle toho, co chcete, a kde se v danou chvíli nacházejí vaše potřeby a hodnoty. Nyní se tedy nabízí otázka: „Pokud najdeme někoho, kdo nás ohromí, můžeme náš rozpočet trochu natáhnout?“.

Pokud je vaše odpověď „ne“ a váš rozpočet je pevný, máte na výběr buď:

 1. respektovat svůj rozpočet na svatební fotografie a hledat dál, nebo
 2. přehodnotit své potřeby – můžete slevit z rozsahu (počtu hodin, které požaduje váš fotograf na svatební den) nebo z inkluzí (např. můžete se vzdát alba a mít jen digitální soubory nebo najmout jednoho fotografa místo dvou), abyste snížili náklady?

Ať už se rozhodnete jakkoli, nezapomeňte, že vaše svatba je velmi osobní záležitost. Není třeba nikdy závidět ostatním jejich nekonečné rozpočty nebo se stydět za ty své.

Koho známe přes rodinu nebo přátele?

Požádat své přátele a rodinu (nebo místo konání svatby či jiné svatební dodavatele, které máte rádi a kterým důvěřujete) o doporučení na skvělého svatebního fotografa je skvělý začátek. Obecně je pravděpodobné, že vyznávají podobné hodnoty jako vy a mohou vám poslat relevantní doporučení.

Až začnete hledat, zjistěte si:

 • Co o nich vypovídá jejich přítomnost na internetu?

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zjistit, zda je dodavatel zkušený a důvěryhodný, je prohlédnout si jeho webové stránky a příspěvky na sociálních sítích. Projděte si jejich recenze a získejte představu o jejich stylu, osobnosti a spolehlivosti.

Zjistěte, zda s nimi lidé v minulosti obecně měli skvělé obchodní vztahy. Pokud mají špatné recenze, podívejte se, čeho se týkaly, abyste zjistili, zda to může být varovné znamení.

Chcete-li zjistit, zda si chcete fotografa najmout, nezapomeňte se zeptat:

 • Jak to všechno funguje?

Na některé z těchto bodů se můžete podívat, když si prohlédnete webové stránky svatebního fotografa (zejména často kladené dotazy) nebo jeho příspěvky na sociálních sítích.  Na jiné body se možná budete muset zeptat přímo. Všechny tyto otázky jsou však důležité, abyste věděli, co můžete při spolupráci s konkrétním fotografem očekávat:

 • Jak dlouho po svatbě obdržíme fotografie? Komu budou patřit autorská práva?
 • Nabízíte online přístup k našim fotografiím pro nás a naše hosty?
 • Pořádáte před svatbou schůzky nebo zásnubní focení?
 • Požadujete zajištění jídla a/nebo nápojů?
 • Navštívíte předem naše svatební místo (místa), pokud jste tam ještě nikdy nebyli?

Zodpovězení těchto otázek vám pomůže najít několik fotografů, se kterými byste nejraději spolupracovali. Pomůže vám to také vyhnout se fotografům, se kterými by se mohlo ukázat, že je obtížné spolupracovat, a také dodavatelům, kteří by mohli s předáním hotových fotografií otálet. Je pochopitelné, že chcete mít své fotografie co nejdříve, takže pokud vám fotograf sám poskytne dlouhý časový rámec (a pokud v jeho recenzích stojí, že mu to trvá více než rok), možná byste se měli poohlédnout jinde.

Hodí se k sobě? Ano, i tuto otázku byste si u svatebního fotografa měli položit.

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda se fotograf hodí k vaší osobnosti, je setkat se s ním osobně (pokud je to možné) nebo prostřednictvím videohovoru. To, co hledáte, je spojení, což znamená, že je pravděpodobné, že se vám bude dobře spolupracovat.

Mělo by být snadné si s nimi popovídat. Měli by vám naslouchat, měli byste se cítit příjemně, když se budete ptát, a měli by působit dojmem, že jim záleží na výsledku vašeho velkého dne.

Existuje několik otázek, které byste měli svému fotografovi položit při prvním setkání s ním:

 1. Můžeme vidět příklad vašeho typického časového plánu svatby?
 2. Můžete nám přiblížit, jaké fotografie budete pořizovat v různých fázích dne?
 3. Co se vám líbí na tom, co děláte? Proč právě svatby? (Najděte si někoho, kdo je do své práce zapálený!)
 4. Máte doporučení na další dodavatele, se kterými rádi spolupracujete a o kterých víte, že se o nás skvěle postarají?
 5. Můžeme vidět jeden nebo dva nejzajímavější snímky jiných párů z jejich svatebního dne?

Plus jakékoliv další otázky, na které byste chtěli znát odpovědi. Nezapomeňte, že je to váš velký den, takže byste měli být s dodavateli, které si objednáte, stoprocentně spokojeni!

Příval stresu a zaneprázdněnosti, který je spojen s plánováním svatby, si může vybrat svou daň. Když ale víte, jaké otázky položit, je snazší sestavit užší výběr. A jakmile budete mít tento seznam, můžete začít rozesílat poptávky!

Zde je vzorová šablona e-mailu s poptávkou svatebního fotografa:

Ahoj <jméno fotografa>,

Můj snoubenec <jméno> a já jsme viděli některé vaše svatební fotografie na vašich webových stránkách/Instagramu/Facebooku a rádi bychom zjistili, zda váš přístup a služby odpovídají tomu, co hledáme.

Naše svatba se bude konat <DATUM SVATBY> v <SVATEBNÍ MÍSTO >. Náš rozpočet na svatební fotografie je <XXXX> Kč.  Hledáme svatebního fotografa, který zachytí ty nejdůležitější aspekty našeho velkého dne, což je pro nás <obřad/přijetí/naše rodiny/detaily/náš příběh>.

Rádi bychom naše fotografie obdrželi <pouze v digitální podobě/ s vybranými výtisky/ s albem/ s velkým výtiskem na plátno/ se zásnubním focením/ s druhým fotografem>.

Prosím, ozvěte se nám s vaší dostupností, balíčky a cenami.

 Děkujeme,

<VAŠE JMÉNO>.

Místo, kde se vaše svatební sny stávají realitou. Postaráme se o to, aby váš svatební den byl zcela nezapomenutelný a vy si každý okamžik užili naplno a bez starostí.

Menu

Kontakt

A&K Events s.r.o.
Modletická 1390/1
Praha 4, 149 00

+420 723 545 743